Pasak medikų, tamsiuoju metų sezonu reikėtų rasti daugiau laiko investuoti į save ir ieškoti įvairesnių būdų, kaip sau padėti. „Jei jaučiate energijos trūkumą, sunkumą susikoncentruoti, silpnumą, padidėjusį apetitą, miego poreikį ar svorį, didesnį norą būti vienam – tai jus įspėja apie gresiančią sezoninę depresiją“, – tikina biomedicinos mokslų daktarė, šeimos gydytoja Lolita Rapolienė.
Dėl lietaus – sezoninė depresija
Pastebima, kad ligos simptomai ypač sustiprėja prasidėjus lietingajam sezonui. Ruduo atsineša ne tik lietų, bet ir tamsą, o šie du veiksniai turi įtakos mūsų organizmui. Prasidėjus tamsiajam lietingam sezonui, organizme pradedama gaminti daugiau melatonino ir mažiau serotonino – šis hormonų disbalansas daro didelę įtaką mūsų psichinei sveikatai, sukeliama sezoninė depresija. Gydytoja Lolita Rapolienė, tirianti mineralinio geoterminio vandens poveikį žmogaus sveikatai, nustatė, kad po procedūrų šiame vandenyje pagerėja bendra žmogaus savijauta, nuotaika, gyvenimo kokybė, širdies ir kraujagyslių sistemos būklė.
SPA procedūros – efektyviausios gerinant nuotaiką
„Gydymas mineraliniu vandeniu yra viena iš efektyvių, neinvazinių, patogių ir natūralių depresijos prevencijos priemonių“, – teigia L. Rapolienė. Įvairių mokslinių tyrimų duomenimis, mineralinių vonių terapija iki 70 proc. sumažina depresinę–prislėgtą nuotaiką, įtampą, pyktį, nuovargį, didina jėgos, gyvybiškumo skalių rezultatus, patikimai mažina depresiją, gerina nuotaiką, miego kokybę tiek jaunesniems, tiek vyresniems žmonėms. „Remiantis atliktais geoterminio mineralinio vandens tyrimais, po 10-15 geoterminių vonių kurso depresinė nuotaika sumažėja, o energijos pojūtis padidėja; perpus sumažėja bendras nuovargis, padidėja aktyvumas. Be to, daugiau nei pusei mano tirtų dalyvių, sumažėjo apatija, depresija, įtampa, koncentracijos netekimas, pagerėjo miego kokybė“, – tyrimo rezultatus komentuoja dr. Lolita Rapolienė.
Pasaulyje 350 mln. žmonių kenčia nuo depresijos
„Su depresija kovoti galima pasitelkiant įvairias priemones: šviesos terapiją, SPA, ilgesnius pasivaikščiojimus lauke, mankštą, dalyvavimą socialinėje veikloje, fitoterapiją, elgesio terapiją, biblioterapiją, psichofarmakoterapiją ar kitais būdais“, – sako gydytoja. „Eurostat“ duomenimis 6,8 proc. suaugusių žmonių (18 metų ir vyresni) Europos Sąjungoje šiuo metu išgyvena depresijos simptomus, o 2,9 proc. jų patiria sunkią depresiją. Lietuvoje ši statistika viena mažiausių Europoje (4 proc.). Pasak specialistų, šiais skaičiais aklai pasitikėti negalima, nes jie atspindi tik tą dalį žmonių, kurie kreipėsi pagalbos. „Didžioji dalis žmonių į specialistus nesikreipia dėl stigmatizacijos ir baimės ateityje turėti sunkumų įsidarbinant ar įgaunant įvairias teises. Pasaulyje 350 mln. žmonių kenčia nuo depresijos; kasmet įvyksta 800,000 savižudybių. Lietuva, deja, viena pirmaujančių“, – teigia biomedicinos mokslų daktarė, šeimos gydytoja Lolita Rapolienė.
Geoterminio mineralinio vandens procedūra „Mineralų jūra“
Prieš pasiūlant mineralinį geoterminį baseiną „Atostogų parko“ lankytojams buvo atliktas išsamus tyrimas. Jame dalyvavo daugiau kaip šimtas įvairių grupių asmenų, maždaug pusė jų sirgo kokia nors liga, dažniausiai kaulų-raumenų, virškinimo, endokrininėmis ir odos ligomis. Po 10-15 mineralinio geoterminio vandens ir/ar sapropelio procedūrų tiriamieji asmenys džiaugėsi, kad tai pagerino jų darbingumą ir gyvenimo kokybę. Didelei daliai tyrimo dalyvių, turėjusių odos problemas – sausumą, niežėjimą, alergiją, raudonį, spuogus – po procedūrų būklė labai pagerėjo. Daugelis atkreipė dėmesį, kad jų oda tapo drėgnesnė, elastingesnė. Penkioms moterims iš dvylikos sumažėjo odos celiulitas. Taip pat pastebėtas kūno masės indekso ir riebalų kiekio kūne mažėjimas.
Nustatyta, kad mineralinis geoterminis vanduo taip pat teigiamai veikia širdies–kraujagyslių, nervų, kaulų-raumenų sistemų būklę. Panirus į šį nepaprastą vandenį, sumažėja raumenų tonusas, išsiplečia kraujagyslės, gerėja inkstų veikla, suaktyvėja giliųjų raumenų struktūrų kraujotaka, į audinius patenka daugiau deguonies. Tyrimo dalyviams taip pat sumažėjo nuovargis, įtampa, pagerėjo miego kokybė, apetitas. Manoma, kad mineralinis geoterminis vanduo gali būti pasitelktas gydant įvairius kitus susirgimus, tačiau tam būtina atlikti papildomus tyrimus.