Gintaru puoštasi ir juo gydyta dar senovės Egipte, o paminėjimų rasta net X a. pr. Kr. datuojamuose asirų dantiraščiuose. Šiuolaikiniai moksliniai tyrimai pateikia ne vieną įrodymą apie unikalią gintaro sudėtį ir naudą žmogaus organizmui. Tad kaip gintaras veikia žmogaus organizmą?
Sudėtyje – gyvybiškai reikalinga gintaro rūgštis
Gintarą medicininiams tikslams naudojo nuo neatmenamų laikų, tačiau šiuolaikinis mokslas pagaliau gali įvardinti, kaip atskiros sudėtinės gintaro dalys veikia žmogaus organizmą. Pačia svarbiausia veikliąja gintaro medžiaga mokslininkai nurodo gintaro rūgštį (angl. Succinic acid).
Iš 24 gintaro sudėtyje randamų cheminių elementų, gintaro rūgštis yra naudingiausia, ji žmogaus organizmui reikalinga, tačiau sunkiai ir sudėtingai išgaunama. Kosmetikos ir farmacijos pramonėje intensyviai ieškoma įvairių būdų išgauti gintaro rūgštį (pvz., Hyohak Songa ir Sang Yup Lee tyrimai, 2005 m.), bet iki šiol jos gavyba yra gana brangi.
Įdomu tai, kad gintaro rūgštį gamina visi gyvi organizmai, kurie ją sueikvoja savo kūno reikmėms, nedidelis jos kiekis gaunamas su maistu. Kaip savo darbuose įvardija biomedicinos mokslų daktarė Lolita Rapolienė, gintaro rūgštis dalyvauja ląstelių energinės ir medžiagų apykaitos procesuose, gintaras yra galingas antioksidantas, kuris stimuliuoja imuninę ir nervų sistemas, mažina stresą ir gerina koncentraciją. Po ligų, nusilpus imunitetui ar patiriant didesnius fizinius ar psichologinius krūvius, gintaro rūgštis ląstelėms suteikia postūmį, kad organizmas atkurtų prarastą energiją.
Biomedicinos mokslų daktaras Jonas Skonsmanas teigia, kad Baltijos gintaras savo terapines galias natūraliai ir saugiai praleidžia gilyn į kūną. Anot dr. J. Skonsmano, gintaras lengvina skausmą ir skatina gijimo procesą. Gintaro rūgštis padeda šalinti laisvuosius radikalus, palaiko širdies ritmą, stiprina nervų ir imuninę sistemas, padeda atkurti viso kūno energinę pusiausvyrą, gerina smegenų funkciją, sutvarko refleksus ir sulygina streso padarinius. Nuskausminančios ir priešuždegiminės Baltijos gintaro savybės gali padėti veiksmingai gydyti atritą.
Nuo arbatos iki vaistų nuo vėžio
Gintaro rūgštis labai reikalinga visoms žmogaus organizmo funkcijoms. Pasaulyje kai kurie žmonės geria gintaro rūgštimi praturtintas arbatas ir vandenį, gintaro milteliais gardina maistą, smilko, naudoja gintaro aliejų, gintaro rūgštimi praturtintas kosmetikos priemones ir net priešvėžinius vaistus. Ir lietuviai nuo seno nešiojo gintaro karolius, tikėdami jų apsaugine galia tiek nuo ligų, tiek ir nuo piktų dvasių.
Kaip teigia dr. L. Rapolienė, gintaro terapija rekomenduojama bendrai organizmo būklei stiprinti, esant organizmo nusilpimui, lėtinio nuovargio sindromui, nerimui, depresijai, nusilpus imunitetui. Padeda gydyti endokrinines ligas, mazginę strumą, diabetą, širdies ir kraujagyslių, kvėpavmo organų, LOR, ginekologines, sąnarių ir odos ligas.
Pirtyje įkaitęs gintaras naudingas medžiagas paskleidža į orą
Vienas iš paprasčiausių būdų žmogus organizmui gauti reikiamos gintaro rūgšties – pasimėgauti natūralaus gintaro pirtimi. Kaip teigia dr. L. Rapolienė, kaitinant gintarą suyra tarpmolekuliniai jo ryšiai, išlaisvinamos lakiosios medžiagos: aromatiniai angliavandeniai. Kvėpuojant tokiu oru į organizmą patenka naudingos medžiagos, kurios stimuliuoja medžiagų apykaitos procesus viršutiniuose kvėpavimo takuose, trachėjoje, bronchuose ir plaučių alveolėse.
„Natūralaus gintaro pirtyje iki 48°C temperatūros įšilęs gintaras į aplinką paskleidžia gintaro rūgštį, – apie svarbiausią natūralaus gintaro pirties privalumą pasakoja „Atostogų parko“ pirties meistrai Jonas Pudžmys ir Eduardas Mišeikis. – Gintaro pirtyje atsipalaidavęs žmogaus organizmas pasisavina naudingas gintaro medžiagas kvėpuodamas. Čia užtenka pabūti vos iki 30 minučių, kad būtų pasisavinamos visos naudingosios gintaro savybės.“ E. Mišeikis priduria, kad geriausią poveikį žmogus gali pajusti tik lankydamasis gintaro pirtyje reguliariai, nes šiuolaikinio tempo ir streso išvargintas žmogaus organizmas gan greitai išeikvoja sukauptas gintaro rūgšties atsargas: silpsta imunitetas, jautrėja psichika, žmonės darosi niūresni, nervingesni, lengviau pasiduoda apatijai.
Baltijos gintaras – pats naudingiausias
Pasaulyje yra 250 skirtingų gintaro rūšių, tačiau tik Baltijos gintaras turi didžiausią, iki 8 proc. gintaro rūgšties koncentraciją. Rinkoje Baltijos gintaras labiausiai vertinamas dar ir dėl to, kad jame nėra sunkiųjų metalų priemaišų, būdingų kitoms gintaro rūšims. Mokslininkai W. Weitschat ir W. Wichard teigia, kad Baltijos gintaro telkinys susidarė poledynmečiu iš įvairių priešistorinių pušinių šeimai priklausančių medžių sakų.
Baltijos gintaras visais laikais buvo labai vertinamas. Senovės archeologinių radinių tyrinėtojai A. J. Mukherjee ir jo kolegos teigia, kad išskirtinių, net Bronzos amžių siekiančių gaminių iš gintaro randama net Sirijoje. Į čia gintaras buvo atplukdomas per Egėjo jūrą.
Baltijos gintaras buvo gabenamas iš Šiaurės ir Baltijos jūrų krantų Vyslos ir Dniepro upėmis į Italiją, Graikiją, Juodosios jūros šalis ir Egiptą prieš tūkstančius metų ir vėliau.
Literatūra:
Anna J. Mukherjee, ElisaRoßberger, Matthew A. James, Peter Pfälzner. The Qatnalion: scientificconfirmationof Baltic amberin late BronzeAgeSyria. https://doi.org/10.1017/S0003598X00096435, Published online: 02 January 2015
Gyd. dr. Lolita Rapolienė. Gintaro terapija. Tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija „Papildomosios ir alternatyviosios medicinos įvairovė. Balneoterapijos galia“, 2018.
Dr. Jonas Skonsmanas. Baltijos gintaro ir vaistinės taukės terapiniai ypatumai gydant lėtinius neinfekcinius artritus. Tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija „Į sveiką gyvenseną ir skaidrią būtį Vydūno keliu“, 2012 m.
Hyohak Songa, Sang Yup Lee. Production of succinic acid by bacterial fermentation. https://doi.org/10.1016/j.enzmictec.2005.11.043.
W. Weitschat and W. Wichard. Atlas of Plants and Animals in Baltic Amber, Friedrich Pfeil, 2002, 256 p.