Ergoterapeuto konsultacija ir gydymas – jau „Atostogų parke“!

Atstatyti sveikatą po patirtos traumos ar prasirgtos ligos sekasi gerokai greičiau, kai pagalbon pasitelkiami savo darbą išmanantys specialistai. „Atostogų parke“ įsikūrusio medicinos centro „Natura Termo SPA“ personalą neseniai papildė ergoterapeutė Rūta Šulcienė.

Apie Rūtos profesiją, ergoterapijoje taikomus metodus ir kam jos pagalba labiausiai tikslinga, kalbamės šiame interviu.

Rūta, kas yra ergoterapija?

Trumpai tariant, tai asmens galimybių atkūrimas, palaikymas ar kompensavimas tikslinga žmogaus veikla. Pagrindinis ergoterapijos tikslas – atstatyti prarastą žmogaus savarankiškumą, atsižvelgiant į jo norus, poreikius ir visuomenės nustatytus reikalavimus.

Kam tikslinga Jūsų pagalba ir kokias problemas galite padėti išspręsti?

Ergoterapija itin svarbi reabilitacijos dalis sergant ar atsistatant po ligų, ar esant tokios sveikatos būklės, kai sutrinka žmogaus savarankiškumas ir jis tampa priklausomas nuo kitų, nebegali atlikti įprastos kasdienės veiklos. Dažniausi mūsų pacientai – sergantys neurologinėmis ligomis, išsėtine skleroze, po insulto, sergantys reumatoidiniu artritu, riešo tuneliniu sindromu, po riešo ar dilbio kaulų lūžių, peties sąnario operacijų, stuburo traumų ir pan.

Ar ergoterapeutas gali padėti tik suaugusiems asmenims? Kaip kitos amžiaus grupės?

Galime padėti įvairiausio amžiaus žmonėms: nuo kūdikystės iki gilios senatvės. Tam turime daugybę įvairių darbo metodų ir technikų.

Galime suteikti pagalbą senyviems pacientams, kurie dėl su amžiumi susijusių ligų palengva praranda savo gebėjimus: laviname rankų, pažintines funkcijas ir atmintį, stipriname jėgą, padedame pritaikyti namų aplinką, kad žmogus jaustųsi patogiai ir galėtų kiek įmanoma ilgiau išlikti savarankiškas.

Taip pat dirbame su kūdikiais, kurių vystymasis atsilieka nuo bendraamžių. Tačiau tai vadiname nebe reabilitacija, o abilitacija, mat kūdikiams ir mažiems vaikams savarankiškumo įgūdžius reikia ne atstatyti, o suformuoti naujus, padėti juos įgyti. Smagiais žaidimais ir jų amžiui pritaikytais pratimais laviname smulkiąją motoriką: palengva greitėja kalbos raida, rankų ir pirštų judesiai tampa tikslesni, gerėja atmintis, dėmesys ir kitos pažintinės funkcijos.

Kokiais būdais Jūs padedate savo klientams?

Pirmiausia būtina įvertinti esamą sveikatos būklę: rankų funkciją, judesių amplitudę, kognityvines funkcijas, savarankiškumo lygmenį. Tuomet tikslingai parinkta veikla ir judesiais laviname prarastas funkcijas, pradedant nuo smulkiosios motorikos (pirštų judesių) ir judesių amplitudės didinimo, baigiant atminties, orientacijos, pažintinių funkcijų atstatymu ar kasdienės veiklos įgūdžių atkūrimu. Jei reikia, padedame pritaikyti įtvarus, parenkame ir apmokome, kaip naudotis techninėmis priemonėmis ar labiau pritaikyti savo aplinką, kad žmogus jaustųsi kiek įmanoma labiau savarankiškas.

Ar galite papasakoti įspūdingiausių savo veiklos momentų? Galbūt atvejus, kuriuos geriausiai atsimenate?

Labiausiai žavi tie atvejai, kai žmonės su itin sunkiu neįgalumu po reabilitacijos tampa visiškai savarankiški. Tai tie momentai, dėl kurių mes ir dirbame. Tačiau kai kuriais atvejais palaikyti esamą būklę kiek įmanoma ilgiau yra didžiulis laimėjimas. Rezultatai labai individualūs ir priklauso nuo konkrečios ligos ir paciento. Negaliu visų nuopelnų priskirti tik ergoterapijai – paprastai tai atkaklus visos komandos darbas.

en_GBEN