Vantos pirtyje: ypatingas jų ruošimas ir teisingas naudojimas

„Viskas, ką matome, kas auga aplink mus, kas žaliuoja gamtoje, gali mums suteikti naudos. Tik reikia žinoti, kaip tinkamai tuos augalus panaudoti“, – pokalbį apie pirties vantas pradeda profesionalus „Atostogų parko“ pirtininkas Rolandas Gajauskas.

Pasak jo, tinkamai paruošti vantą yra tikras menas. R. Gajauskas pasakoja, kad vantos paruošimas prasideda dar nuo augalų rinkimo, o skirtingoms vantoms reikia skirtingu metu rinktų augalų. Augalų džiovinimas taip pat reikalauja ypatingų sąlygų, vantos gali būti džiovinamos, šaldomos ir netgi sūdomos. “Atostogų parko” pirties meistrai tikina, kad nėra dviejų vienodų vantų, visos jos pasižymi skirtingomis savybėmis, todėl pirtyje naudojamos turi būti atsakingai.

Kvapų karalius – kėnis

Pirčių programas „Atostogų parke“ vedantis pirtininkas R. Gajauskas teigia, kad kėnio vanta yra tokia ypatinga, kad lankytojus į pirtį verčia sugrįžti vėl ir vėl.

„Mes naudojame tik sibirinio kėnio vantas, nes jo aromatas yra nepakartojamas. Šias vantas mums riša Altajaus vienuoliai, kėnio vanta yra šaldoma šaldiklyje, kad išliktų kuo šviežesnė“, – apie vantos ypatybes pasakoja pirties meistras. Kėnio vantos kvapas nuteikia raminančiai, padeda atsipalaiduoti, sumažina emocinę įtampą.

Eukalipto vanta – natūralus antibiotikas

Eterinio aliejaus gausa pasižyminti vanta – puikus ginklas prieš peršalimo ligas. Ši vanta lengvina slogą, kosulį, bronchitą. Taip pat padeda kovoti su odos problemomis – mažina plaukų slinkimą, pleiskanojimą, gydo spuoguotą odą.

Tiesa, šios vantos nukeliauja ilgą kelią, kol pasiekia lietuvišką pirtį. „Eukalipto gimtinė – Australija, tačiau mes vantas gauname iš viduriniosios Azijos. Vantos labai vertingos, jas galima pavadinti natūraliu antibiotiku, nes jose esantis eterinis aliejus naikina bakterijas“, – teigia R. Gajauskas.

Pelyno vanta – turite pajusti jos skonį

Ypač kvapni ir aromatinga yra pelyno vanta. Pirties meistrai tikina, kad naudojant šią vantą po kurio laiko ant lupų galima pajusti kartų pelyno skonį. Tai rodo, kad vanta natūrali ir puikiai paruošta. Išsipėrus pelyno vanta padus, galima padėti skatinti virškinamojo trakto veiklą.

Tiesa pirtininkai perspėja būti atsargiems ir įsitikinti, kad Jums saugu naudoti šį pirties įrankį. „Daug žmonių yra alergiški pelynui, todėl pirties procedūra iš malonios gali tapti pavojinga. Sužinoti ar žmogus alergiškas nesunku – jei esant pievoje, kurioje yra daug pelynų, ima ašaroti akys, jos parausta, tai rodo alergiją“, – įspėja “Atostogų parko” pirtininkas Ivan Oborok.

Išbandyti galima kasdien pirčių programose

Kasdien „Atostogų parko“ pirtyje „Perenė“ vyksta pirties programa „Žalieji aromatai“. Pastarosios esmė – panaudoti kuo daugiau vantų, surištų iš įvairių medžių: klevo, liepų, ąžuolo, skroblo, lazdyno, obels, ievos, šermukšnio, sibirinio kėnio. Ši programa – tai aromaterapija, kurią išbandyti gali visi „Atostogų parko“ lankytojai.

lt_LTLT