Vanta. Pirties karalienė, gydanti ligas

Lietuviškoje pirtyje vanta tituluojama pirties karaliene. Be jos neįsivaizduojami pirties ritualai. Vanojimas arba pėrimasis vanta padeda pagerinti savijautą, sumažina stresą, stiprina imunitetą. Reikėtų žinoti, kad pėrimosi pirtyje efektas bus daug stipresnis, jei pasirinksite tinkamo augalo vantą.

„Atostogų parko“ pirties profesionalas Eduardas Mišeikis teigia, kad įkaitinta, tinkamai paruošta ir parinkta vanta atiduoda žmogui tai, ką perėmė iš žemės. Todėl, anot pirtininko, pirties ritualas tampa savotišku susiliejimu su Motina Žeme.

Beržinė vanta –populiariausia

„Atostogų parko“ pirtininkai, dar pavasarį, daugelį vantų suriša patys. Beržinė vanta yra kone plačiausiai naudojama nuo senovės. Pasak pirties meistrų, labai svarbu iš kokio beržo ir kokiu metu vantelė surišama. Beržo lapuose yra eterinio aliejaus, raugų, vitamino C, provitamino A. Dėl šių elementų vanta puikiai atpalaiduoja raumenis, odai suteikia elastingumo. „Beržinė vantelė ypač tinka kvėpavimo takams. Jos aromatas atpalaiduoja ir išvalo bronchus, tampa lengviau kvėpuoti, todėl labai gerai tinka gydyti peršalimo simptomus.“, – vantos privalumus vardija „Atostogų parko“ pirtininkas Ivanas Oborok.

 Ąžuolinė vanta – jėgoms atgauti

Stiprybės simboliu laikomas medis ąžuolas turi didelę reikšmę ir pirties kultūroje. Ąžuolinėms vantoms surišti reikalinga patirtis ir išmanymas – tikina pirtininkai, kitu atveju vanta bus labiau tinkama šluoti grindims, nei vanotis. Ąžuolo vanta skleidžia malonų aromatą, puikiai masažuoja kūną bei suteikia jėgų. Ąžuolinė vanta šalina stresą, teigiamai veikia nervų sistemą. Senovės Lietuvoje šios vantos buvo laikomos ypač vyriškomis.

Liepų vanta – moteriškumui puoselėti

Jei ąžuolo vanta laikyta vyriška, tai liepos medžio vanta skirta moterims. Ji puoselėja moterų grožį suteikdama odai skaistumo. „Atostogų parko“ pirtininkai teigia, kad iš liepos medžio surišta vanta yra galingas ginklas kovojant su peršalimo ligomis.

„Liepinė vantelė, kaip ir liepų arbata, padeda kovoti su ligomis, todėl reikia ne tik gerti arbatą, bet ir pirtelėje vanotis su liepine vantele“, – tvirtina pirtininkas profesionalus pirtininkas I. Oborok.

Ši vanta skatina prakaitavimą, todėl yra puiki pagalbininkė norintiems atsikratyti nepageidaujamų kilogramų.

„Vanojantis atsiveria poros, per inkstus bei poras pasišalina toksinai, dažni apsilankymai pirtyse išvalo, tonizuoja kūną, o pasitelkus druską galima sustangrinti ir visą kūno odą“, – pasakoja pirties meistras Eduardas Mišeikis.

Neribotos vantų galimybės

Tai tik kelios, dažnai naudojamos vantų rūšys. Pirties žinovai tikina, kad vantoms tinka galybė augalų. Pirtyje naudojami ir iš pirmo žvilgno neįprasti augalai: dilgėlės, spygliuočių šakos.

Kasdien „Atostogų parko“ pirtyje „Perenė“ vyksta pirties programa „Žalieji aromatai“. Pastarosios esmė – panaudoti kuo daugiau vantų, surištų iš įvairių medžių: klevo, liepų, ąžuolo, skroblo, lazdyno, obels, ievos, šermukšnio, sibirinio kėnio. Ši programa – tai aromaterapija, kurią išbandyti gali visi „Atostogų parko“ lankytojai.

ru_RURU