Peršalimai ir kitos bėdos: kaip paruošti vaikų organizmą naujiems mokslo metams

Varvančios nosytės ir kosuliukai – tai tik keli iš dažniausių sveikatos iššūkių, su kuriais susiduria į ugdymo įstaigas po vasaros atostogų grįžę vaikai. „Didelis kolektyvas, uždaros patalpos, sumažėjusi judėjimo galimybė ir orų permainos – tikras iššūkis vaikų imunitetui. Todėl tėveliams rekomenduojame stiprinti vaikų organizmą nelaukiant ligos“, – sako Dalia Jankuvienė, medicinos centre „Natura Termo SPA“ dirbanti profesionali slaugytoja.

Organizmo grūdinimas gali būti smagus

Stiprus imunitetas – geriausia apsauga nuo peršalimo ligų. „Jei imunitetas stiprus, vaikai serga rečiau, o susirgę, pasveiksta gerokai greičiau nei bendraamžiai, – sako D. Jankuvienė. – Tačiau norint efektyviai sustiprinti vaikų sveikatą, svarbu procedūras mažiesiems paversti smagiu žaidimu. Organizmas stiprėja vaikams to nė nepastebint, o ir tėveliams lengviau: netenka derėtis su mažųjų „ožiukais“.“ Pasak D. Jankuvienės, vaikų organizmą efektyviai stiprina saugi temperatūrų kaita, tad šiam tikslui padės maudynės baseinuose, pasivaikščiojimas kontrastinių baseinėlių Kneipo takeliu ir trumpi seansai neaukštos temperatūros Druskų pirtyje. Pastaroji turi ir papildomą naudą: čia apsilankę vaikai patirs ir švelnų kvėpavimo takus dezinfekuojantį poveikį.

Haloterapija ir inhaliacijos didina atsparumą peršalimui

„Dažniausiai tėveliai pas mus kreipiasi jau vaikučiui sveikstant po peršalimo ligos dėl haloterapijos (druskų kambario) ir inhaliacijos procedūrų, tačiau jas rekomenduoju atlikti ir profilaktiškai, – sako D. Jankuvienė. – Tai puikios procedūros, kurias galima atlikti ir mažiems vaikams ar kūdikiams. Jos stiprina kvėpavimo takus, sukuria tarytum papildomą apsaugą, švelniai valo, dezinfekuoja ir paspartina sveikimą po peršalimo.“Gydomoji haloterapija – gydymo būdas, kai sukuriamas druskų kasyklų mikroklimatas su pastovia temperatūra ir pastoviu oro drėgnumu. Tokiu būdu druskos dalelės pasiekia ne tik viršutinius, bet ir apatinius kvėpavimo takus, taip pat lengvai nusėda ant odos paviršiaus. „Vaikams ši procedūra patinka: vieni skaniai užmiega, kiti – smagiai žarsto druską specialiai tam tikslui skirtais smėlio žaislais. Neįprasta aplinka, garsai, apšvietimas sukuria ypatingą erdvę, tad gydymas tampa smagus“, – priduria D. Jankuvienė. Kvėpavimo takų atsparumą D. Jankuvienė taip pat rekomenduoja stiprinti mineralinio vandens ar bičių pikio gydomųjų inhaliacijų seansais, kurie papildo haloterapijos poveikį, lengvindami kvėpavimą, dezinfekuodami kvėpavimo takus ir skatindami jų veiklą.

Kvėpavimo mankšta? Taisyklingas kvėpavimas gydo savaime

Medicinos centro „Natura Termo SPA“ kineziterapeutė Sevinj Guliyeva sako, kad taisyklingai kvėpuodami vaikai ir suaugę serga rečiau, organizmas įgauna galių pats save apsaugoti ir greičiau išgyti po peršalimo. „Deja, dauguma mūsų taisyklingai kvėpuoti nemokame, nemoka ir mūsų vaikai, – sako S. Guliyeva. – Tačiau vos per keletą kvėpavimo mankštos užsiėmimų galite išmokti pratimų, kurie bus naudingi Jums ir Jūsų vaikams visą likusį gyvenimą. Taisyklingai kvėpuojant žmogaus organizmas įsisavina daugiau deguonies, gerėja kvėpavimo takų veikla, smegenų, raumenų ir viso organizmo funkcijos. Žmonėms tampa lengviau dirbti protinį darbą, sportuoti, gerėja bendras atsparumas ligoms.“Kineziterapiniai kvėpavimo mankštos pratimai vaikams parenkami atsižvelgiant į jų amžių: mažiesiems pateikiami smagaus žaidimo forma, o vyresniems skiriami sudėtingesni pratimai. Vaikus lydintiems suaugusiesiems užsiėmimo metu nuolat pasakojama atliekamų pratimų nauda, poveikis, mokoma, kaip juos atlikti namuose su vaikais savarankiškai.

Ne tik peršalimas: gresia nugaros skausmai ir ligos

„Peršalimo ligoms gydyti turime vaistų, tačiau kineziterapeutus labiau gąstina vis ankstyvesniame amžiuje nustatomos stuburo išvaržos, iškrypimai ir skausmai. Vis daugiau vaikų ir paauglių pas mus ateina su bėdomis, kurias lemia ilgas sėdėjimas vienoje pozoje ir sveiko judėjimo stoka“, – į kitą mokslo metų sezoną lydinčią dažną sveikatos bėdą atkreipia dėmesį S. Guliyeva. Pasak jos, laiku nekoreguojami nugaros raumenų veiklos sutrikimai gali lemti laikysenos pakitimus, nugaros, kaklo ir galvos skausmus ir ilgainiui komplikuotis rimtais sveikatos sutrikimais, kurie lydi žmogų visą likusį gyvenimą. Treniruočių su kineziterapeutu metu nustatomi labiausiai įsitempę ar nusilpę raumenys, atliekama sutrikimų korekcija judesiu, parinkus tikslingiausius pratimus, be to, treniruočių metu vaikai ir suaugusieji yra išmokomi kaip pratimus atlikti taisyklingai namuose. „Tėveliai susirūpinti vaikų laikysena turi jau pastebėję pirmuosius simptomus: skaudančią nugarytę, į priekį „virstančius“ petukus ar kaklą, besiformuojantį įprotį kūprintis. Nelaukiant didesnių bėdų, kviečiame į kineziterapeutus kreiptis kiek įmanoma anksčiau, – sako S. Guliyeva ir priduria, kad lengva, bent 1 val. trukmės sportinė veikla 2-3 kartus per savaitę turi virsti sveiku įpročiu kiekvienam vaikui ar suaugusiajam.

ru_RURU