Kai džiaugsmą rudeniu temdo sąnarių skausmas

Rudenį, atvėsus orams ir užklupus darganoms, vis daugiau žmonių ima skųstis paaštrėjusiu sąnarių skausmu. „Judesys sąnariams yra itin svarbus. Judant sąnarys maitinasi – taip jis ilgiau išlieka gyvybingas“,- pasakojo „Atostogų parke“ esančio medicinos centro „Natura Termo SPA“ medicinos vadovas gydytojas Nerijus Kemeklis.

Nyksta kremzlės

Sąnarių ligos skirstomos į uždegiminės ir degeneracinės kilmės.

„Su amžiumi mažėjant kremzlinio audinio, keičiantis jo struktūrai, dylant kremzlei atsiranda kontaktas tarp kaulinių audinių, kuris sukelia skausmingumą, sustingimą, traškėjimą ir kitus simptomus“ – teigė N.Kemeklis.

Dažniausia degeneracinė sąnarių liga vadinama artroze arba osteoatritu. Stuburo artrozė yra osteochondrozė ir ji populiariai vadinama ataugomis arba druskomis. Kauliniai slankstelių paviršiai ima liestis, trinasi vienas į kitą, tuomet vystosi aplinkinių sričių uždegimas, atsiranda skausmas. Palaipsniui stuburas praranda lankstumą, tampa sustingęs. Tai yra vienas labiausiai paplitusių susirgimų tarp vyresnio amžiaus žmonių ir yra viena pagrindinių neįgalumo priežasčių. Sąnario keitimo (endoprotezavimo) operacija yra viena dažniausių planinių chirurginių procedūrų.

Išsivysto mažai judant

Degeneracinių sąnarių ligų spartesnį vystymąsi taip pat skatina netinkama mityba, viršsvoris, tam tikrų medžiagų trūkumas organizme, mažas judrumas.

„Sąnarys maitinasi ir medžiagas gauna tik judesio metu. Procesas primena kempinės veikimą: maistingosios medžiagos įsiurbiamos judesio metu, o nereikalingos pašalinamos. Sąnariui yra labai svarbus judesys, todėl reikia išlaikyti sąnarį aktyvų – suteikti jam dozuoto judesio kaip įmanoma dažniau,“- pasakojo gydytojas N.Kemeklis.

Dažniausios sąnarių keitimo operacijos yra klubų ir kelių. Osteochondrozė kaklo srityje sukelia ir taip siaurų kaklo kraujagyslių spindžio susiaurėjimą. Būtent dėl to dažnu atveju gali atsirasti galvos kraujotakos sutrikimai – ima svaigti galva, pykinti.

Padeda judėjimas

Vaistų, kurie galėtų pilnai sustabdyti kremzlės irimą, nėra. Ilgą laiką nuo skausmo vartojami vaistai sukelia šalutinį poveikį – virškinamojo trakto, kepenų, inkstų veiklos sutrikimus. Skausmą galima mažinti reabilitacinėmis priemonėmis – masažais, šilumos procedūromis, kineziterapija, fizioterapija.

Lėtinių ligų sukeltam sąnarių skausmui ir sustingimui mažinti rekomenduojamos šilumos procedūros. Jos suaktyvina kraujotaką, atpalaiduoja aplink sąnarį esančius raumenis, dėl to pagerėja medžiagų apykaita, padidėja audinių elastingumas ir sąnarių lankstumas.

„Atostogų parke“ įsikūrusiame medicinos centre „Natura Termo SPA“ sąnarių skausmus kenčiantiems yra siūloma įvairių efektyvių procedūrų sąnarių skausmo malšinimui. Įvyniojimai sapropeliu, kuriame gausu B grupės vitaminų, bei kitų mikro ir makro elementų, efektyviai malšina skausmus ir uždegimus, atpalaiduoja raumenis. Akupunktūra, kineziterapija vertikalioje vonioje, elektrostimuliacija „Wireless Professional“ aparatu, povandeninis masažas, mankšta su kineziterapeutu padės ne tik numalšinti skausmą sukeliantį sąnarių ar aplinkinių audinių uždegimą, bet ir atkurti sąnario gyvybines funkcijas.

„Atostogų parke“ vyksta ir grupinės treniruotės. Mankštintis, judėti vandenyje yra saugiau, sąnariai mažiau apkraunami, judesiai minkštesni ir plastiškesni, sportuojant vandenyje mažesnė traumų tikimybė. Norint išvengti vaistų vartojimo ar sumažinti jų kiekį, gyd. N.Kemeklis pataria pradėti daugiau judėti vos pajutus pirmuosius sąnarių simptomus.

Artitas – sezoniškai paūmėjanti liga

Vėsūs, drėgni orai dažnai turi įtakos uždegiminėms sąnarių ligoms – artritui.

„Artritu sergantiems žmonėms yra būdingas rytinis sustingimas. Sako, kol neišjudinu sąnario, tol labai skauda, sunku judėti. Judinant sąnarį gerėja aplinkinių audinių kraujotaka – sąnarinis raištis, kapsulė ir skystis geriau aprūpinami maistingomis medžiagomis, pagerėja sąnario mobilumas. Skaudant sąnarį mes nevalingai stengiamės neapkrauti jų judesiu, nes tai sukelia skausmą. Todėl raumuo tampa mažiau fiziškai aktyvus, vystosi raumenų silpnumas“,- teigia gyd. N. Kemeklis. Gydomosios procedūros „Mineralų jūra“ metu kūnas pailsės ir prisisotins trūkstamų mineralų itin aukštos mineralizacijos (80 ml/l) gydomajame geoterminio mineralinio vandens baseine. Šiltame ir gausiai mineralizuotame vandens baseine raumenys atpalaiduojami, nuimama įtampa, judant – jie stiprėja. „Organizmas taip pat gauna naudos – atliktais moksliniai tyrimais įrodytas šios procedūros teigiamas poveikis raumenims, sąnariams, nervų sistemai ir skausmo malšinimui. Tai unikalus, mineralų prisotintas ir gydomosiomis savybėmis pasižymintis vanduo, išgaunamas iš 2154 metrų gylio gręžinio. Pagal tyrimus, po 5-10 procedūrų mineralų kiekis kraujyje padidėja“,- pasakojo gyd. N. Kemeklis.

Gydomosios ir ligų prevencijai skirtos procedūros atliekamos medicinos centre „Natura Termo SPA“, įsikūrusiame „Atostogų parke“ adresu Venecijos aklg. 2, Žibininkų k.

Užsiregistruoti konsultacijoms ar procedūroms kviečiama telefonu +370 607 85888 arba elektroniniu paštu [email protected]

ru_RURU