Pirties guru Sergejus Beliajevas: po pirties valgykite šaltieną!

Garsus rusiškos pirties meistras, televizijos laidų apie pirtis kūrėjas ir vedėjas Sergejus Beliajevas (Сергей Беляев) ir vėl atvyko į Lietuvą. Drauge su garsiu Lietuvos pirties meistru Igoriu Michailovu jie vedė originalias, autorines programas „Atostogų parko“ lankytojams. Apie pirčių skirtumus ir teisingą mėgavimąsi pirtimis kalbėjome tarp jo atliekamų programų.

Sergejau, Lietuvoje esate jau ne pirmą kartą. Dėl ko atvykote šį kartą?

Lietuvoje esu jau ketvirtą kartą, ir man čia labai patinka. Dar prieš tris metus lankiausi „Atostogų parke“ turėdamas tam tikrų sveikatos problemų, kurias čia ir palikau praėjęs geoterminio mineralinio vandens ir sapropelio purvo procedūrų kursą.

Dabar grįžau čia dėl gintaro pirties – juk tai, mano žiniomis, vienintelė tokia pirtis pasaulyje! Jos gamybai panaudota net trys tonos kuo natūraliausio gintaro. Kuriu apie šią pirtį siužetą, kurį mano žiūrovai galės pamatyti jau visai netrukus. Būtinai įtrauksiu ją į mano rekomenduojamų sveikatinančių pirčių sąrašą, kaip vieną iš įdomiausių lankytinų pirčių turizmo objektų.

Garsėjate, savo žiniomis apie pirties poveikį sveikatai. Ką pasakytumėte skeptikams, abejojantiems natūralaus gintaro pirties poveikiu?

 Nemėgstu pamokslauti, bet kai užėjau į Jūsų nuostabią gintarinę pirtį, nesusilaikiau! Kaip įmanoma pasisemti visą naudą, kai sėdima bet kaip ar užsukama tik trumpam ir greitai išbėgama lauk? Jūs patys dar nežinote, kokia ši pirtis išskirtinė ir kiek naudos sveikatai gali atnešti, jei naudositės ja teisingai.

Abejojantiems pirmiausia rekomenduočiau išbandyti ja naudotis taisyklingai ir reguliariai. Svarbu teisingai kvėpuoti, patogiai išsitiesti ir bent trumpam „atsijungti“ nuo kasdieninių problemų. Reguliariai naudodamiesi šia pirtimi, poveikį turėtumėte pajusti jau po kelių savaičių: gerės nuotaika, mažės įtampa, stiprės imunitetas ir reguliuosis daugumos organų veikla. Kodėl? Nes gintaras turi mūsų skydliaukei itin svarbios gintaro rūgšties, o ji reguliuoja viso mūsų organizmo veiklą. Su maistu šios svarbios medžiagos gauname itin mažai. Dėl šios priežasties ir pats kasdien nešioju gintaro karolius, kad per odą mano organizmas gautų šios naudingos medžiagos. Šioje unikalioje natūralaus gintaro pirtyje jūs ilsitės apsupti net 3-ijų tonų natūralaus gintaro!

Keliaujate po įvairiausias pasaulio vietas, filmuodami siužetus apie pirtis. Visgi smalsu, ar lietuviška pirtis kažkuo išsiskiria?

Jeigu žiūrėtume į pirties temperatūros ir drėgnumo parametrus, tai lietuviška pirtis yra tokia pati, kaip ir rusiška. Juk rusiškos, lietuviškos, latviškos ar estiškos pirties šaknys tos pačios. Tačiau Baltijos šalių regione atliekami kitokie pirties ritualai, kurie man labai patinka. Šio regiono pirtyse atrandu daugiau dvasingumo. Mane žavi ir itin aukštas higienos lygmuo, nes švara yra sveikata. Tvirtai galiu sakyti, kad čia laikomasi aukščiausių europinių standartų. Ir žmonių elgesys, santykiai su aplinkiniais kitokie: nėra agresijos, daugiau tolerancijos, žmonės tiesiog džiaugiasi vienas kito buvimu. Taip ir turėtų būti pirtyse.

Dvi dienas vedėte autorines, originalias pirties programas „Atostogų parko“ lankytojams. Programų metu daug kalbėjote. Gal atskleidėte jiems svarbių pirties paslapčių?

Esu sukaupęs daug žinių, tad mano programų metu lankytojai gali klausti visko, ko nori. Iš patirties žinau, kad 80 procentų mano suteiktos informacijos apie teisingą naudojimąsi pirtimis žmonėms būna visiškai nauja. Ir tai pasitvirtina net čia, Lietuvoje, kur pirties kultūra, mano supratimu, tikrai aukšta. Dažnai lankytojams užduodu paprastą klausimą: „Kas svarbiau pirtyje: įkvėpimas ar iškvėpimas?“ Dauguma teisingo atsakymo nežino. O atsakymas paprastas: pirtyje organizmas atsikrato visų blogųjų medžiagų, tad svarbesnis yra iškvėpimas.

Gera pirtis valo ne tik organizmą, bet ir galvą. Nes visos ligos juk nuo nervų, streso. Atpalaiduojantis šilumos poveikis, teisingas kvėpavimas, pirtyje naudojami aromatai, pėrimas vantomis ar net paprastas pokalbis suteikia ir dvasinį palengvėjimą. Individualiai parenkamose programose viskas – nuo temperatūros iki aromatų mišinio – parenkama individualiai būtent tam, kad žmogus gautų pačią didžiausią naudą. Po teisingo pirties naudojimo žmonės jau kitą dieną jaučiasi geriau.

Mano tikslas šiose programose – suteikti lankytojams žinių, kaip iš pirties gauti kiek įmanoma daugiau naudos.


Keli S. Beliajevo patarimai pirties lankytojams:

  1. Pirtyje svarbiausia prakaituoti – taip pasišalina toksinai, valosi organizmas. Kūnas įšils greičiau, jei atsipalaiduosite: patogiai atsigulkite ir po galva, kojomis pasidėkite pirties atramas ar pogalvį. Laisva kūno pozicija yra svarbu, nes susirietę, sukryžiavę kojas ar kitaip užspaudę kraujotaką negausime gero efekto.
  2. Aukšta temperatūra pirtyje visiškai nebūtina. Svarbiausia, kad organizmas giliai įšiltų ir prakaituotų. Tad rinkitės tokią temperatūrą, kuri Jums komfortabiliausia; daugumai žmonių ji svyruoja tarp 60 ir 80° C.
  3. Neignoruokite gėrimų ir maisto, kuriuos vartojate prieš, tarp užėjimų į pirtį ar po jos. Tai labai svarbu ir gali žymiai pagerinti Jūsų organizmo būklę. Kodėl? Nes pirties metu su prakaitu pasišalina itin daug toksinų ir kitų nereikalingų medžiagų, organizmas žymiai geriau įsisavina visas maistines medžiagas. Tad jei gersite sveikatinančius užpilus, žolelių arbatas ar vertingų medžiagų turintį kompotą – sveikatai palankus jų efektas bus žymiai stipresnis. Tuo tarpu nesveikas maistas, pavyzdžiui, bulvių traškučiai ar nekokybiškas alus – panaikins visą pirties atneštą naudą.
  4. Jei norite pagerinti sąnarių darbą, atraskite šaltieną. Vartokite ją be mėsos. Šaltiena turi labai daug naudingų medžiagų, kurių pagrindu kuriamas kremzlinis audinys, gerėja sąnarių paslankumas. Jei šaltieną valgysite prieš, tarp užėjimų į pirtį ar po jos, naudingąsias medžiagas organizmas įsisavins žymiai geriau.

Sergejus Beliajevas (Сергей Беляев) – tarptautinio saunos čempionato nugalėtojas, pasaulio vanojimo vicečempionas, įvairių vanojimo programų autorius, garsus TV laidų apie pirtį Rusijoje vedėjas ir tikras pirties guru.

Didžiausiame Vakarų Lietuvoje poilsio ir sveikatinimo komplekse jis lankėsi 2019 metų gegužės 13-14 dienomis, kur drauge su lietuviškos pirties meistru Igoriu Michailovu vedė autorines pirties programas lietuviškoje pirtyje „Perenė“.

lt_LTLT