Profesionalus virtuvės šefas M. Kazlauskas „Parko virtuvėlėje“ gamina tik iš šviežiausių produktų

Airijoje, Prancūzijoje bei kitose šalyse tobulinęsis profesionalus virtuvės šefas Montvydas Kazlauskas prisimena 16-18 valandų darbo dienas, pietietiškų produktų gausą bei klientų kantrybę. Šiuo metu jis vieši netoli Palangos įsikūrusiame „Atostogų parke“, kur subūrė komandą naujam projektui „Parko virtuvėlė“. Čia suformavo unikalų, rankų darbo patiekalų meniu, kurį jau spėjo pamėgti poilsio ir sveikatinimo komplekso lankytojai. 

– Kaip atrodo įprasta darbo diena užsienyje? Kuo ji skiriasi nuo darbo dienos Lietuvos restoranuose?

Dirbant Pietų Europoje buvo įprasta per dieną ant kojų praleisti po 16-18 valandų. Žmonės, kad patektų į restoranus, laukdavo po mėnesį. Buvo daug įtampos, bet taip pat ir nepamirštamų pamokų. Šefas turi būti hiperaktyvus, bet nepamiršti ir ilsėtis. Nuolatinis karštis, įtampa, padidėjusios rizikos veiksniai, kai aplink tiek aštrių objektų ir kiekvienas slystelėjimas gali būti lemtingas – visa tai tam, kad žmogus, pralaukęs mėnesį, o kartais ir daugiau, gautų geriausią įmanomą rezultatą ir sugrįžtų vėl.

Per dieną buvo įprasta atlikti dvi generalines tvarkas, kai net šaldytuvo gumos buvo šveičiamos. Ideali tvarka virtuvėje – labai svarbu, tačiau ne ką mažiau svarbesnis veiksnys – kliento ir kokybės. Taip ne tik užtikrinama aukščiausia patiekiamo maisto kokybė, bet ir išvengiama papildomos rizikos. Tuo tarpu Lietuvoje diena dažniausiai būna ne tokia įtempta, nuolat reikia iškelti kliento ir kokybės santykio klausimą, ne taip stipriai vertinama rizika dirbant virtuvėje, kažkodėl atlaidžiau į tai žiūrima, nors tai itin svarbu visiems, dirbantiems patalpoje.

Kodėl grįžote į Lietuvą?
Dėl šeimos. Šiuo metu gyvename Vilniuje. Seku įvairius savo buvusius kolegas ir mėgstamus šefus socialiniuose tinkluose, bendraujame, dalijamės nuomonėmis, ateityje yra planų tobulintis ir toliau, tačiau svarbiausias prioritetas man visada išliks šeima.

Kaip atsidūrėte „Atostogų parke?

Gavau pasiūlymą prisijungti prie „Parko virtuvėlės“ įkūrimo. Pasinaudojau proga ir atvažiavau į šią gražią vietą, esančią gamtos apsuptyje, visai netoli Palangos.

Kokie pagrindiniai skirtumai tarp Vilniaus ir Vakarų Lietuvos?

Vakarų Lietuvoje tenka ilgiau laukti produktų. Sunkesnis bendradarbiavimas su tiekėjais kartais apsunkina procesus. Lietuvoje, ne taip kaip Italijoje ar Ispanijoje, kiemelyje neužsiauginsi visko, ko reikia, todėl tiekėjai yra labai svarbus faktorius norint klientui pateikti aukščiausios kokybės produktą. Vilniuje virėjai kiek labiau atviri naujovėms, todėl dirbti šiek tiek lengviau. Vertinu natūralų, gyvą, ne „miltelinį“ maistą. Ne kartą teko gaminti lankytojų akivaizdoje gaudant omarus, patiekiant šviežiausią įmanomą produktą. Viena opiausių problemų visoje Lietuvoje – šaldytas, ilgai laikytas, cheminis maistas. Juk turime tokį maisto produktų pasirinkimą… Apmaudu, kad atsiranda kavinių, restoranų, kurie renkasi pigesnį ir nesveiką gaminimo būdą, naudoja visiškai netinkamas ir chemiškai apdorotas medžiagas, nes taip papraščiausiai pigiau. Taip pat skaudu matyti vis augančią fri bulvyčių kultūrą, kurią skatina ne tik restoranų meniu, bet ir patys tėveliai. Ypatingai Vakarų Lietuvoje tenka susidurti su šiomis nesveikos vaikų mitybos tendencijomis ir jas norisi pakeisti iš pagrindų. Vaikams reikia šviežio, maistingo ir visaverčio maisto, plataus raciono. Būtent tokį meniu asortimentą kūrėme „Parko virtuvėlei“. Švelnaus skonio, pagamintų tik iš šviežių produktų. Pasirinkimas tikrai platus ir tinka visai šeimai.

Ar įgyvendinote savo tikslus „Parko virtuvėlėje“? Kokie Jūsų ateities planai?

Taip, tikslai buvo pasiekti. Patiekiamas maistas yra ir bus gaminamas tik iš šviežių produktų, meniu subalansuotas visavertei mitybai. Jame lankytojai ras tiek lašišos, tiek jautienos, vietoje pagamintų makaronų, grybų, šviežių uogų, špinatų ir t.t. Patiekalų skonis nukels atgal į vaikystę ir primins namuose paruoštą maistą, kurį drąsiai galima duoti mažiesiems. Maistas – tai ne tik skonis. Maistas yra mūsų sveikata, energijos šaltinis ir procesas tiek gaminant, tiek bendraujant prie stalo. Ne tik vaikui, bet ir visai šeimai norint išlikti sveikais ir energingais, būtinas šviežas, maistingas ir įvairus maistas. Mano ateities planuose nusimato tolesnis tobulinimasis ispanakalbėse valstybėse bei „gyvo“ maisto prioretizavimas Lietuvoje.

lvLV