Pirtininkų kursus baigė pirmieji dalyviai

 Lankymasis pirtyse Lietuvoje tampa vis profesionalesnis: organizuojami kursai, kad būtų užtikrinamas maksimalus komfortas ir saugumas pirtyse. Aštuoni žmonės iš visos Lietuvos ką tik baigė Europos sportinio vanojimo ir pasaulio saunos čempiono Vlado Jokubausko vedamus pirtininkų kursus, kurie vyko „Atostogų parke“. Kursai buvo skirti pradedantiems ir profesionaliems pirtininkams, po kursų jiems buvo suteikta pirties technologo kvalifikacija.

Įgyta kvalifikacija galioja tarptautiniu mastu

Balandžio 14-16 dienomis poilsio ir sveikatinimo komplekse „Atostogų parkas“ vyko intensyvūs pirtininkų kursai, skirti pradedantiesiems ir jau dirbantiems pirtininkams. Baigę 40 valandų trukmės teorinius ir praktinius mokymus, jų dalyviai įgijo Pirties SPA technologo specializaciją; jiems buvo išduoti tarptautiniai europinio standarto „Baltic Steam Bath – SPA School“ sertifikatai, suderinti su Lietuvos Pirties SPA federacija. Kiekvienas sertifikatas yra griežtos numeracijos, registruotas BPSPAM registre ir galiojantis tarptautiniu mastu.

„Pirtininko, SPA technologo darbo pagrindai, įgūdžiai ir sisteminės žinios vienoje vietoje – tai buvo svarbiausias šių mokymų uždavinys. Pradedantiems ir jau patyrusiems pirtininkams svarbiausia žinoti, kaip saugoti savo sveikatą dirbant pirtyje, suvokti pirtyje vykstančius procesus, mokėti atlikti vanojimo procesą taisyklingai nuo pradžios iki pabaigos. Po šių kursų kviečiu į antros pakopos mokymus, kuriuose jau gilinsime skirtingų vanojimo technikų žinias ir įgūdžius,“ – apie įvykusius mokymus kalba kursų vadovas Vladas Jokubauskas, kuris yra profesionalus pirtininkas, Europos sportinio vanojimo, pasaulio saunos čempionas, vyriausiasis tarptautinių čempionų teisėjas ir oficialus Tarptautinės sportinio vanojimo federacijos (IFSS) atstovas.

Didžiausias iššūkis pirtininkams – išlaikyti sveikatą

Mokymuose dalyvavo pradedantieji ir profesionalūs pirtininkai iš Latvijos ir Lietuvos. Kursuose įgūdžius tobulinęs profesionalus „Atostogų parko“ pirtininkas Jonas Pudžmys teigia, kad kiekvienas pirtininkas praktikoje susiduria su svarbiausiu iššūkiu – saugoti ne tik pirties lankytojų, bet ir savo sveikatą. „Pėrimo technikos ir kitos panašios informacijos galima rasti nemažai: jos yra ir knygose, ir įvairiuose mokymuose, ir internete. Tačiau kaip dirbant fiziškai aktyvų darbą nuolatiniame pirties karštyje pačiam išlikti sveikam ir stipriam – daugiausia aiškios, tikslingos ir labai naudingos informacijos gavau tik šiuose kursuose,“ – sako pirtininkas J. Pudžmys.

„Pirtininko darbas sekina organizmą, – priduria V. Jokubauskas. – Čia labai svarbi tinkama mityba ir specialus pasirengimas nuolatiniam darbui pirtyje. Kursuose nagrinėjame ir biocheminius, biomechaninius procesus, vykstančius pirtininko organizme, ir kaip mes, pirtininkai, patys sau galime padėti. Tik pats būdamas sveikas pirtininkas gali dovanoti pirties džiaugsmą savo lankytojams.“ Profesionaliems pirtininkams, ilgą laiką dirbantiems pirtyje, būtina vartoti pakankamai daug sveikųjų riebalų, kurie padeda organizmui įsisavinti deguonį, gerti daugiau nei įprasta mineralinio ar paprasto geriamojo vandens ir pieno. Pastarasis turi daugybę reikalingų maistinių medžiagų, kurias pirtininkai praranda intensyviai dirbdami dideliame karštyje.

Lietuviškos pirties paveldą perduoda jaunoms kartoms

Pirtis Lietuvoje turi gilias tradicijas ir yra itin mėgstama. Ne veltui žinių apie pirties ir pėrimo meną mūsų kraštuose semiasi entuziastai iš tolimiausių kraštų. „Turime gan aukštą pirties kultūrą čia, Lietuvoje. Esame išsaugoję daug tradicijų, perėmę ir atgaivinę senolių sukauptas žinias. Toli gražu ne visos šalys gali tuo pasigirti,“ – sako įvairius tarptautinius mokymus vesti Baltarusijoje, Ukrainoje ir Rusijoje dažnai kviečiamas V. Jokubauskas.

Pasak jo, svarbiausia užduotis – perduoti sukauptas žinias jaunajai kartai apie teisingą naudojimąsi pirtimi, joje vykstančius procesus ir vanojimo technikas. „Žmonės buvo primiršę pirties kultūrą ir dabar ją atranda iš naujo, – sako V. Jokubauskas. – „Atostogų parkas“ yra viena iš unikaliausių vietų Lietuvoje, kur kasdien vyksta profesionalūs pirties seansai ir edukacijos. Tokiose vietose lietuviai pirtį atranda iš naujo, pradeda mėgautis procesu, atranda vanojimą kaip specifinę masažo techniką.“

Poilsio ir sveikatinimo komplekse „Atostogų parkas“ vykdomos unikalios pirties programos. Tradicinėje lietuviškoje pirtyje „Perenė“ profesionalūs pirtininkai kasdien veda programas „Žalieji aromatai“, „Sūrus garas“, „Išsivanok žemaitiškai“, „Vėliava“ ir pirties programas tik nuogiesiems: „Bobų vasara“, „Jūratė ir Kastytis“.

Profesionalaus vanojimo seansus ir edukacijas čia galima užsisakyti ir individualiai ar privačiai draugų kompanijai specialiai tam skirtose lauko pirtyse.

lvLV