„Atostogų parko“ komplekso stogą nuklojo saulės baterijos

Poilsio ir sveikatingumo komplekso „Atostogų parkas“ stogą padengė elektros energiją iš saulės spindulių gaminančios baterijos. Maža to, įmonės planuose – įsirengti visą saulės jėgainių parką, kad iš saulės gaunama energija visiškai patenkintų komplekso elektros energijos poreikius.

Stambiausias projektas

Saulės jėgaines montavusios ir diegusios įmonės UAB „Sinergija LT“ vadovas Julius Gaižauskas pasakojo, kad komplekso stogą nuklojo 700 saulės baterijų plokščių. Jos pagamina 230 tūkst. elektros energijos kilovatvalandžių per metus.

„Planuojama, kad komplekso reikmėms bus įrengta dar apie 4000 plokščių, kurios pagamins 1,5 megavato elektros energijos per metus. Saulės elektros jėgainę planuojama įrengti šalia komplekso esančiame žemės sklype, kai tik bus gauti visi leidimai. Ir tai bus didžiausias įmonės atliktas projektas Vakarų Lietuvoje,“- artimiausius poilsio ir sveikatingumo komplekso planus atskleidė įmonės vadovas J.Gaižauskas.

Gimė brėžiniuose

Elektros kainoms Lietuvoje įkopus į rekordines aukštumas, ne vienas susimąstome apie alternatyvią elektros energiją. Žalioji energetika, o konkrečiau – iš saulės išgaunama energija – vienas labiau prieinamų eiliniam vartotojui ir verslui elektros gavybos būdų.

Poilsio ir sveikatingumo kompleksas „Atostogų parkas“ apie elektros energijos tiekimą iš žaliosios energetikos galvojo dar kompleksui gulant popieriniuose brėžiniuose.

Komplekso vadovas Ričardas Jovaiša pasakojo, kad netradiciniai šlaitiniai pastato stogai buvo pasirinkti neatsitiktinai, o tam, kad ant tokių stogų patogiau nugultų saulės elektrinės plokštės ir sugertą saulės energiją paverstų elektra komplekso reikmėms tenkinti.

„Iš saulės elektrinių gauta energija yra naudojama baseinų valymo, oro vėdinimo, apšildymo įrangos (katilinės termofikato, varomo variklio pagalba) funkcionavimui (elektros įrangos palaikymui)“,- teigė R.Jovaiša.

Saulės pakanka

Būta abejonių, ar Lietuvoje saulės nėra per mažai, kad atsipirktų saulės elektrinių įrengimas.

„Jau spėjome įsitikinti, kad lietuviškos sąlygos tikrai nėra blogos. Metai iš metų saulės išgaunamas energijos kiekis yra pastovus, todėl galima prognozuoti elektros energijos gavimą per metus ir įrenginio atsiperkamumą. Nuo kovo iki spalio vidurio elektros energijos pagaminama pakankamai. Produktyviausi mėnesiai, kai pagaminama daugiausiai elektros energijos yra gegužis-rugpjūtis“,- pasakojo „Sinergija LT“ vadovas.

Visoje Lietuvoje bei Latvijoje saulės ir vėjo elektrines įrenginėjančios įmonės vadovas J.Gaižauskas pasakojo, kad nepaisant kelių tamsiųjų metų mėnesių, Lietuvoje saulės elektrines įrengti yra taip pat naudinga, kaip ir Vokietijoje.

„Jeigu lygintis su Graikija, kurioje būna daugiau saulėtų dienų, Lietuvoje pagaminama tik apie 30 proc. mažiau saulės energijos. Tačiau Graikijoje būna ir didesni karščiai, kurie nėra naudingi saulės plokštėms. Per didelius karščius elektros energijos išgavimas sumažėja,- aiškino J.Gaižauskas.

Nedidelės eilės

Iš alternatyvių elektros energijos šaltinių saulės elektrinės yra patrauklesnės vartotojams lyginant su vėjo jėgainėmis dėl mažesnių įrengimo kaštų.

Ne paslaptis, kad sukilus elektros energijos kainai, prie saulės elektrinių montuojančių įmonių nusidriekė eilės.

Jeigu norėtumėte „Sinergija LT“ užsisakyti saulės elektrinę savo verslo ar namų ūkio poreikiams, eilėje laukti tektų apie pora-trejetą mėnesių.

„Mūsų žmogiškieji ištekliai paskirstyti taip, kad galėtume priimti ir aptarnauti visus norinčius klientus. Šiuo metu kompaniją sudaro apie 70 žmonių ir labiausiai potencialą išnaudojame saulės energetikos srityje. Turime daug komandų, kurias galime paskirstyti po skirtingus objektus, todėl pas mus eilės yra mažesnės“,- pasakojo šešis metus žaliosios energetikos srityje veikiančios įmonės „Sinergija LT“ vadovas J.Gaižauskas.

Veikla įprasmina

Saulės energijai gaminti ypatingų reikalavimų pastatų stogams nėra.

Svarbiausia, kad stogas nebūtų orientuotas į šiaurinę pusę, ant stogo nesidriektų šešėlis ir netoli nebūtų gamybinių pastatų, sukeliančių dulkes.

Daugiabučių namų gyventojai iš saulės energijos pagaminamą elektrą turi galimybę pirkti iš nuotolinės saulės elektrinės.

„Vystytojai tokias elektrines stato laukuose. Žmogus, gyvenantis daugiabutyje, gali išsipirkti dalį tokios elektrinės – tiek, kiek reikia jo namų ūkio poreikiams tenkinti. Vienas kilovatas saulės elektrinės iš saulės pagamina apie 1000 kilovatvalandžių elektros energijos per metus“,- alternatyvų sprendimą daugiabučių namų gyventojams pateikė J.Gaižauskas.

Įmonės vadovas pasakojo atsinaujinančioje energetikoje dirbantis jau dešimtmetį.

„Smagu, kad mūsų veikla prasminga ir galime prisidėti prie planetos išsaugojimo, klimato kaitos prevencijos ir puoselėti šias vertybes šalies mastu“,- pasakojo įmonės „Sinergija LT“ vadovas J.Gaižauskas.

lvLV