Kaip išgyventi karščius išsaugant sveiką kraujotaką? 

Išsiplėtęs kojų venų tinklas, sunkumas kojose, patinimas, skausmingumas blauzdų srityje – šiuos periferinės kraujotakos negalavimus dažnas, ypač dienai einant į pabaigą, pajaučiame esant šiltiems orams. Kraujotakos sutrikimus taip pat gali  išprovokuoti elektrolitų disbalansas (kalio, natrio, magnio trūkumas), atsiradęs gausiau prakaituojant. Galvos svaigimą, bendrą organizmo silpnumą žmonėms, turintiems kraujotakos sutrikimus, gali daryti įtakos ir slėgio svyravimai, elektromagnetinės audros. 

„Kraujotakos sutrikimai dažniau vystosi su amžiumi. Darbingo amžiaus žmonių grupėje trumpalaikius kraujotakos sutrikimus gali sąlygoti vegetacinės nervų sistemos reakcijos, hormonų pokyčiai. Vyresnio amžiaus žmonių grupėje, kurie jau turi lėtinių ligų, dažniausiai dėl aterosklerozės susiaurėjusių kraujagyslių – t.y. tam tikro lygio kraujagyslių nepraeinamumo, kuomet jau vystosi lėtinė išeminė kraujagyslių liga, dažnai periferinės kraujotakos sutrikimai ar galvos smegenų kraujotakos sutrikimai, kuriems ypač svarbi kaklo kraujagyslių būklė ir kraujotaka per jas,“- pasakoja „Atostogų parke“ įsikūrusio medicinos centro „Natura Termo SPA“ vadovas gydytojas Nerijus Kemeklis. 

Šilumos išprovokuoti pavojai

Simptomai dažniausiai pasireiškia periferinėse (ypatingai blauzdų, čiurnų) kojų srityse. 

„Giliosios kojų venos dalyvauja širdies prisipildyme. Kraujas per kojų giliųjų venų sistemą grįžta į širdį. Dėl to sutrikus kraujotakai atsiranda tinimai, dusuliai ir kiti panašūs simptomai. Paūmėja tokios ligos kaip širdies nepakankamumas. Šiltu oru žmonėms, turintiems širdies nepakankamumą, ar kitų širdies-kraujagyslių sistemos ligų simptomai gali ženkliai paūmėti. Nedidelis patinimas per karščius atsiradęs sveikiems žmonėms, pagulėjus, pabuvus ramiai, praeina savaime. Sergant tam tikromis ligomis, patinimas išlieka ilgą laiką. Jis būna ženkliai padidėjęs, gali būti su skausmingumu. Tam tikru atveju gali atsirasti ir giliųjų venų uždegimo požymiai,“- teigė gydytojas. 

Pavojai sutrikus kraujotakai

Kraujotakos sutrikimų komplikacijos gali pasireikšti giliųjų venų tromboze. Trombas per kraujotaką gali patekti į gyvybiškai svarbius organus – plaučius, širdį ar smegenis ir išsivystyti jų išemija ar trombozė. Gali ištikti smegenų, plaučių, širdies infarktai, insultai.

„Trombas kraujagyslę gali užkimšti bet kur. Bet didžiausia rizika gyvybei iškyla šiuose trijuose organuose – širdyje, plaučiuose ir smegenyse,“- aiškino gydytojas. 

– Kaip apsaugoti organizmą nuo galimų kraujotakos sutrikimų?,- klausėme gydytojo N.Kemeklio. 

– Būnant šiltame ore reikia atkreipti dėmesį, kiek ilgai mes dirbame atviroje saulėje, kokioje temperatūroje, ar geriame pakankamai skysčių. Karštu oru skysčius dar geriau gerti su elektrolitais. Nes šiltu oru prakaituojama, o prakaituojant jų netenkama. Elektrolitai Kalis, Magnis yra svarbūs normaliai širdies, raumenų veiklai. Vienas iš būdų papildyti organizmą elektrolitais būtų geoterminio mineralinio vandens procedūra „Mineralų jūra“. Tai aukščiausios mineralizacijos mineralinio vandens baseinas Lietuvoje. Plūduriuojant tokiame vandenyje kūnas prisotinamas mineralais tiek, kiek jam tuo metu jų reikia. Todėl perdozuoti neįmanoma, procedūra visiškai saugi. 

– Kaip dar svarbu elgtis per karščius, kad nepabloginti organizmo būklės?

– Kraujotakos ligų profilaktika taip pat yra judėjimas. Svarbu nepamiršti judėti, bent jau vakarais, kiek atvėsus. Labai gerai judėti vandenyje. Jame smagu ir atsivėsinti. Taip pat efektyvi refleksoterapija. „Atostogų parke“ mes turime Kneipo takelį. Na o pati natūraliausia refleksoterapinė procedūra būtų pasivaikščioti akmenukais pajūryje. 

– Kokias gydomąsias procedūras siūlo medicinos centras „Natura Termo SPA“ jaučiantiems kojų tinimą? 

– Pagerinti kraujotaką bei limfotaką rekomenduojama priemonė limfodrenažinis masažas. Jo metu kompresijos būdu kraujas iš kojų ar kitų vietų yra suspaudžiamas ir pumpuojamas į širdį. Dirbtinai atliekamas giliųjų kojų venų raumenų darbas. Atlikus 10 ir daugiau šių procedūrų kursą, jaučiamas ilgalaikis rezultatas. 

– Ar įmanoma organizmą pripratinti prie karščių, kad jis jaustųsi komfortiškai? 

– Kaip prie šalčio, taip ir prie karščio organizmą galima šiek tiek pripratinti. Kontrastinė terapija (pirtys, vėsaus vandens telkinys, dušas) pratinantis pamažu labai naudinga kraujotakos sistemai. Taip užsigrūdinus organizmas lengviau adaptuosis prie vasaros karščio ar žiemos šalčio. 

– Ar patinę paakiai ir moterų celiulitas – taip pat yra kraujotakos sutrikimo požymiai? 

– Ilgą laiką patamsėję paakiai pirmiausiai rodo medžiagų apykaitos sutrikimus, gali būti sutrikusi inkstų ir antinksčių veikla. Celiulitas – kraujotakos, limfotakos ir medžiagų apykaitos sutrikimas. Gerinant kraujotaką, limfotaką, mažėja ir celiulitas. 

Jeigu jaučiate kraujotakos sutrikimų simptomus, išsitirti sveikatą ir pasinaudoti gydomosiomis procedūromis galite užsiregistravę telefonu +370 607 85888, elektroniniu paštu [email protected] arba atvykę į poilsio ir sveikatingumo kompleksą „Atostogų parkas“.  Čia aktyviam laisvalaikiui ir savijautos gerinimui rasite 16 baseinų ir 6 pirtis. 

Su gydytojo konsultacija gydomosios procedūros paskiriamos mažesne kaina. 

lt_LTLT