Naujovių smelkiasi net ir į itin tradicines sritis. Karštą birželio dieną apie Lietuvos pirtyse atsirandančias naujoves, tradicijas ir jų perdavimą vaikams kalbame su „Atostogų parke“ viešinčiu profesionaliu pirtininku Igoriu Michailovu.
Igori, atstovavote Lietuvą ne viename tarptautiniame pirtininkų čempionate. Ar galėtumėte trumpai papasakoti, kuo dabar gyvena kitų šalių pirtininkai, kokias naujoves ten išvydote?
Tarptautinėse pirtininkų varžytuvėse, festivaliuose ir Europos vanojimo čempionatuose pradėjau aktyviai atstovauti Lietuvą nuo 2014-ųjų. Iki dabar esu dalyvavęs jau aštuoniuose tarptautiniuose pirtininkų čempionatuose ir, žinoma, ten važiuoju ne tik savo programą parodyti, bet pamatyti kitų šalių atstovus. Nors pirties tikslas visur toks pat (aut. past. šildyti kūną, detoksikuoti, tonizuoti ar atpalaiduoti kūną), bet šių tikslų siekiama ne visuomet vienodai. Pavyzdžiui, Rusijos atstovai labiausiai vertina gamtos dovanas: siekia maksimaliai panaudoti sveikatinančias natūralių vantų ir įvairių žolelių savybes. Tuo tarpu Vakarų šalių – Vokietijos, Austrijos – atstovai vantų beveik visai nenaudoja. Šių šalių pirtyse populiarėja specialūs garsiniai, vaizdo efektai, o pirtis tampa reginiu. Kodėl? Nes paprastai jie atstovauja labai didelius pirčių kompleksus, kuriuose vienu metu susirenka daugiau nei 20 žmonių, taigi ir vanoti kiekvieną lankytoją vantomis individualiai yra tiesiog neįmanoma. Kūno įšildymui pasitelkiami rankšluosčiai, kuriais mosuojant šiltas garas „nuleidžiamas“ ant visų lankytojų vienu metu.
Specialiuosius efektus naudojate ir savo programoje, su kuria atstovavote Lietuvą, ją vedėte ir „Atostogų parko“ lankytojams. Koks šioje programoje naudojamų specialiųjų efektų tikslas?
Garsais, kvapais, šviesos efektais, šilumos ir šalčio kontrastais programos dalyviai patiria tarsi vasarišką kelionę traukiniu. Yra visko: ir šilto vėjo, ir gausios vasariškos liūties, ir griaustinio. Koks tikslas? Gudrus (šypsosi)! Kai dėmesys nukreiptas į įspūdžius, kasdieniai rūpesčiai greičiau nutolsta, žmonės tampa linksmesni ir atviresni nuotykiams. Be to, ir kūnas ne taip jautriai reaguoja į temperatūrą, tad giliau įšyla.
Kokia buvo Jūsų pirmoji pažintis su pirtimi, ką perėmėte iš savo protėvių ir kada nusprendėte tradicijas paįvairinti naujovėmis?
Už meilę pirčiai visų pirma esu dėkingas savo tėvams ir seneliams. Gyvenome kaimiškoje vietovėje, kur pirtis buvo įaugusi į kraują ir savaime suprantamas kassavaitinis ritualas. Kai pirtininkauti pradėjau profesionaliai, ieškojau, kaip sudominti grįžtančius klientus, kuo palepinti juos, kaip nustebinti. Juk norėtųsi, kad klientas gautų daugiau nei tikėjosi. Didelė paspirtis buvo ir mano artimieji, skatinę ieškoti naujovių. Smalsumo vedamas išvykau į pirmuosius tarptautinius pirtininkų čempionatus, o grįžęs labiausiai patikusias idėjas pradėjau taikyti ir savo darbe.
Žinau, kad esate šeimos žmogus, turite vaikų, tad tikrai suprantate ir kitus tėvus. Nuo kada patartumėte pratinti mažuosius lankytis pirtyje ir kaip tai daryti, kad pažintis jiems būtų naudinga ir maloni?
Pirtis švarina kūną ir treniruoja kraujotaką, grūdina organizmą – ji yra naudinga ir suaugusiems, ir vaikams. Savąsias atžalas pradėjome pratinti prie pirties nuo 8 mėnesių. Svarbiausia stebėti, kad pirties temperatūra nebūtų pernelyg aukšta: vaikams ji turi būti gerokai žemesnė nei suaugusiems, vaikutis pirtyje turi jaustis gerai. Jei vaikai jau vaikšto, patarimas labai paprastas: atverkite duris, ant pirties grindų padėkite didelį dubenį ar vaikišką vonelę su vandeniu ir žaislais. Leiskite vaikui pačiam įeiti į pirtį – jis eis tiek, kiek jam bus malonu. Pirtyje žaisdamas vandeniu vaikas ir atsivėsins, ir bus užsiėmęs. Dubenėlyje iš anksto ištirpdykite juodąjį šokoladą, sumaišykite su truputėliu sviesto ar įpilkite grietinėlės. Leiskite šį saldumyną vaikui ragauti, tepti mamą, tėtį, save – vaikui bus neįtikėtinai smagu terliotis, o jums tai – kuo tikriausias šokoladinis įvyniojimas, kuris pamaitins odą daugybe naudingų maistinių medžiagų. Svarbiausias mano patarimas: neišgąsdinti vaiko, nes pirmieji nemalonūs įspūdžiai gali įsirėžti giliai atmintin ir žmogus galbūt jau visą gyvenimą nebemėgs pirties.
Igoris Michailovas – vienas garsiausių pirties meistrų Lietuvoje, daug metų atstovaujantis Lietuvą įvairiuose tarptautiniuose pirčių čempionatuose, jis yra Lietuvos VII-ojo vanojimo ir „Sauna World Cup“ čempionatų nugalėtojas ir unikalių pirties programų autorius.
„Atostogų parko“ lietuviškos pirties „Perenė“ lankytojams jis birželio 7-8 dienomis vedė unikalias programas, pelniusias tarptautinį pirties žinovų pripažinimą, jo vedamas unikalias vanojimo programas ir profesionalų vanojimą galima užsisakyti ir individualiai ar draugų kompanijai.