Gydytojas pastebi: nugaros skausmai nustatomi vis dažniau

Nugaros skausmai, maudimai ir kiti negalavimai – vieni dažniausių reabilitacijoje sutinkamų pacientų nusiskundimų. „Jų nustatome vis dažniau ir vis jaunesnio amžiaus pacientams“, – sako gydytojas Nerijus Kemeklis, konsultuojantis medicinos centre „Natura Termo SPA“.

Galimų priežasčių skaičiuojama dešimtimis

Nors dažniausiai dėl nugaros skausmo besikreipiantys pacientai patys sau skuba įtarti stuburo išvaržas, gydytojų praktika rodo, kad tai nėra labiausiai paplitusi nugaros skausmų priežastis. „Vos pajutę įkyrius ar sunkiai valdomus nugaros skausmus žmonės skuba mąstyti apie blogiausia, tačiau nemalonius simptomus gali sukelti daugybė priežasčių – jų skaičiuojame dešimtimis – sako N. Kemeklis. – Gerokai dažniau nei stuburo išvarža, nugaros skausmus lemia tarpslankstelinių stuburo diskų suspaudimas ar raumenų tonuso pokyčiai: ypač nugaros giliųjų raumenų ir pilvo preso silpnumas.“

Pasak gydytojo N. Kemeklio, užsiimti savigyda ar patiems diagnozuoti sau negalavimų priežastis yra rizikinga, nes kai kurie simptomai gali būti apgaulingi. Pavyzdžiui, dažnas stuburo išvaržų simptomas yra klubo, kelio sąnarių, kojų skausmai. O kartais būtent kelio sąnario kremzlės dilimas gali kelti įkyrų nugaros skausmą, mat pakitusi fiziologija lemia viso organizmo pokyčius. Todėl itin svarbu nustatyti tikrąją skausmų priežastį, kad būtų paskirtas tikslus ir veiksmingas gydymas ar reabilitacija.

Nežymūs pakitimai gali virsti sunkiomis ligomis

Dėl nugaros skausmų paprastai į gydytojus kreipiamasi, kai jie tampa sunkiai pakeliami ar pradeda trukdyti atlikti kasdieninę veiklą. Tačiau, pasak gydytojo N. Kemeklio, kuo vėliau kreipiamasi pagalbos, tuo sudėtingesnis ir brangesnis tampa gydymas ir reabilitacija. „Pasiekiame puikių rezultatų, jei kreipiamasi profilaktiškai ar vos pajutus pirmuosius simptomus: dažnai užtenka itin švelnių reabilitacijos priemonių, specialios mankštos ar gydomųjų vandens procedūrų – ir simptomai tampa lengvai suvaldomi, mat tikslinga reabilitacija pašalina skausmus keliančias priežastis. Tačiau jei organizmo pokyčiai įsisenėja, prireikia ir medikamentų, kartais – ir chirurgų pagalbos“, – neslepia gydytojas.

Raumenų nuovargį ar maudimą dažnai patiria turintieji antsvorio, dirbantys sėdimą ar stovimą darbą, patiriantys daug streso ar įtampos, jaučiantys nuolatinį nuovargį, pernelyg nejudraus gyvenimo būdo ar netaisyklingai sportuojantys asmenys. Su amžiumi susiję stuburo pokyčiai, tokie kaip osteochondrozė, yra neišvengiami, tačiau tikslinga ir laiku suteikta pagalba gali gerokai atitolinti nemalonius simptomus ir padėti kokybišku gyvenimu mėgautis gerokai ilgiau.

Vaistai slopina simptomus, bet nešalina priežasties

Vos stipriau suskaudus, dažniausiai griebiamasi vaistų, tačiau gydytojas N. Kemeklis pažymi, kad vaistai – tik slopina simptomus, o skausmus sukeliančios priežastys išlieka. „Suveikus vaistams, žmonės atsipučia ir dažnai mano, kad tuo jų negalavimas ir pasibaigs. Tačiau nepašalinus priežasties, simptomai dažniausiai atsinaujina keldami dar stipresnius skausmus, kuriuos numalšinti vis sunkiau ir sunkiau. Taip patenkama tarsi į užburtą ratą, kuriame pagerėjimo etapai vis trumpėja, vaistų dozės didėja, o gyvenimo kokybė ir pasitenkinimas gyvenimu vis prastėja“, – pripažįsta N. Kemeklis, skatindamas nelaukti ir kuo greičiau kreiptis į specialistus. Pasak jo, nugaros skausmus efektyviausiai sprendžia kompleksinis gydymas ir reabilitacija, o medikamentinio ar chirurginio įsikišimo dažnai net neprireikia.

Nugaros skausmus puikiai malšina elektrostimuliacija, įvairūs raumenų šildymai, įvyniojimai, saugus stuburo tempimas inversinėje lovoje, akupunktūra ar gydytojo osteopato gydymas. Skausmų priežastis dažnu atveju efektyviai šalina tikslingai parinkti, kineziterapiniai užsiėmimai, balansiniai pratimai, sąnariams ir raumenims itin saugios mankštos vertikalioje vonioje, naudingomis medžiagomis organizmą prisotinančios mineralinio geoterminio vandens procedūros, gydomieji masažai bei plaukimas baseine. „Parinkto gydymo efektyvumas labiausiai priklauso nuo tiksliai nustatytos skausmų priežasties, mat retkarčiais gali užtekti ir kelių dienų itin efektyvaus poilsio“, – sako N. Kemeklis ir pažymi, kad paties paciento pastangos ir nuoseklus gydytojų rekomendacijų laikymasis taip pat yra būtini.

Gydytojas Nerijus Kemeklis pacientus priima ir konsultuoja medicinos centre „Natura Termo SPA“, kuris yra įsikūręs gydymo ir sveikatinimo komplekse „Atostogų parkas“, Venecijos akl. 2, Žibininkų k.

„Natura Termo SPA“ medicinos centre teikiama virš 200 įvairių gydomųjų ir SPA procedūrų, sudaromos dienos ar tęstinės gydomosios programos, skiriami būtini tyrimai. Čia dirba plati SPA ir medicinos specialistų komanda: gydytojai, kineziterapeutai, osteopatai, akupunktūros specialistai, reabilitologai, ergoterapeutai, masažuotojai, kosmetologai ir kt.

Užsiregistruoti konsultacijoms ar procedūroms galima telefonu +370 607 85888 arba elektroniniu paštu [email protected]

en_GBEN