Geologas S. Šliaupa: „Apie kosmosą žinome daugiau nei apie tai, kas po mūsų kojomis“

Gydymas mineraliniu (ir geoterminės kilmės) vandeniu, papildomoji ir alternatyvioji medicina (PAM), – apie tai spalio 19-20 dienomis Klaipėdoje buvo kalbama pirmojoje Lietuvoje tarptautinėje mokslinėje-praktinėje konferencijoje.

Konferencijoje pranešimus skaitė tokie PAM autoritetai kaip prof. Algimantas Kirkutis, Lietuvos sporto universiteto profesoriai prof. habil. dr. Aleksandras Kriščiūnas ir prof. habil. dr. A. Skurvydas, taip pat prof. habil. dr. Geriuldas Žiliukas, prof. dr. D. Sekmokienė, prof. dr. Daiva Mockevičienė, vienintelė Lietuvoje geoterminio vandens poveikį sveikatai tyrinėjanti biomedicinos mokslų daktarė Lolita Rapolienė, Gamtos tyrimų centro geologas prof. habil. dr. Saulius Šliaupa, Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos atstovai Algirdas Šešelgis ir Jūratė Martinonienė ir kiti mokslininkai bei specialistai.

Nuo žolelių, iki mineralinio vandens ir purvo terapijų

Konferencijos metu buvo skaityti pranešimai apie įvairius PAM pritaikymo būdus: jogą, biblioterapiją, muzikos, dailės ir delfinų terapiją, fitoterapiją, ajurvedą, kinų mediciną ir balneoterapiją. Lietuvos Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis ir Jūratė Martinonienė akcentavo būtinybę saugiai naudoti šias priemones, papildančias ir išplečiančias oficialiosios medicinos galimybes.

 Laikinai einantis Klaipėdos universiteto rektoriaus pareigas prof. dr. Artūras Razbadauskas teigia, kad gydymo tikslais panaudodami akupunktūrą, fitoterapiją, kinų mediciną, mineralinį vandenį ir gydomąjį purvą, galima padėti žmonėms, sergantiems stuburo, nervų ir odos ligomis sumažinti nepageidaujamus reiškinius sukeliančių vartojamų vaistų kiekį ar net visai jų atsisakyti.

„Alternatyvi medicina – kitas kelias spręsti problemą, – sako prof. Algimantas Kirkutis. – Čia naudojamos priemonės, kurių praktinę naudą žmonės žino, bet ji dar nėra įrodyta moksliškai.“ Anot jo, alternatyvios medicinos priemonės padeda ilgiau išlikti sveikiems, o užklupus liga – padėti ją išgydyti be brangių vaistų ir sunkių šalutinių efektų.

Apie vieną didžiausių Lietuvos turtų beveik nieko nežinoma

„Lietuva yra unikalios geologinės duobės, kitaip vadinamos Baltijos sedimentaciniu baseinu, centre – po žeme glūdi neišsemiami vandens klodai, pasižymintys ypatingai aukšta vandens kokybe, – konferencijos metu savo žiniomis dalinosi Gamtos tyrimų centro geologas prof. habil. dr. Saulius Šliaupa. Anot jo, tokios kokybės ir sudėties geoterminio mineralinio vandens neturi nei mūsų kaimynai lenkai, nei latviai. Po Lietuvos žeme yra milžiniškos skirtingos mineralizacijos, sudėties ir temperatūros mineralinio geoterminio vandens atsargos. „Apie Mėnulį ir kosmosą mes žinome daugiau, nei apie tai, kas yra po mūsų kojomis,“ – priduria S. Šliaupa, akcentuodamas būsimų tyrimų svarbą. Anot jo, Vakarų Lietuvos regione išgaunamas geoterminis mineralinis vanduo yra unikalus, toks, kokio kituose Lietuvos regionuose nėra.

„Klaipėdos regionas yra tam tikroje geologinėje anomalijoje, kur susidarantis geoterminis mineralinis vanduo pasižymi ypatinga chemine struktūra, nebūdinga į paviršių trykštančioms versmėms,“ – atskleidžia biomedicinos mokslų daktarė Lolita Rapolienė, atlikusi ne vieną tyrimą su Vakarų regione išgaunamu geoterminiu mineraliniu vandeniu. Jos tyrimai atskleidžia, kad šis vanduo reikšmingai pagelbėja žmonėms su įvairiais odos sutrikimais (psoriazė, žvynelinė) , taip pat mažina raumenų ir sąnarių skausmus, gerina kraujotaką ir limfotaką. Teigiami poslinkiai pastebėti net kenčiantiems nuo depresijos ar nemigos.

Balneoterapijos paslaptis: gydo raumenų, kraujotakos, sąnarių, odos ligas ir net depresiją

Konferencijos metu daug pranešimų buvo skaitoma apie balneoterapijos (gydymo mineraliniu vandeniu ir purvu) naudą ir veikimo principus. Užsienio pranešėjos italė Antonella Fioravanti (Siena universitetas) ir portugalė I. Santos (Porto universitetas) daug kalbėjo apie geoterminio mineralinio sudėtį ir skirtingus jo panaudojimo būdus. Skirtingos sudėties, temperatūros, išgavimo būdo mineralinis vanduo turi skirtingus poveikius. Anot A. Fioravanti, balneoterapijos veiksmingumo paslaptis: šilta vandens temperatūra, vandenyje ištirpę naudingi mineralai ir osmosinės vandens savybės, kurios leidžia šioms naudingoms savybėms per odą lengviau patekti į organizmą.

L. Rapolienės pristatytų įvairių mokslinių tyrimų duomenys rodo, kad šiltas mineralinis vanduo mažina raumenų, sąnarių skausmą ir uždegimą, didina kraujo cirkuliaciją, skatina metabolizmą ir detoksikaciją, padeda normalizuoti endokrininių liaukų ir autonominės nervų sistemos veiklą, palengvina reumatines ir nervų sistemos būkles. Gydymas mineralinio vandens voniomis tinka potrauminiais ir pooperaciniais atvejais, gydant ortopedines ir ginekologines ligas, padeda sergant artritais, gerina egzemos, psoriazės ir kitų ligų pažeistos odos būklę, padeda nervų ir raumenų funkcionavimui, padeda sergant lengva hipertenzija ir ateroskleroze.

Reikšminga konferencija – mokslo ir verslo bendradarbiavimo rezultatas

Konferencija „Papildomosios ir alternatyviosios medicinos įvairovė. Balneoterapijos galia 2018“ – mokslo ir verslo bendradarbiavimo rezultatas. Šią konferenciją Klaipėdos universitetas organizavo kartu su didžiausiu Vakarų Lietuvoje poilsio ir sveikatinimo kompleksu „Atostogų parkas“, kuris vienintelis Lietuvoje turi mineralinio geoterminio vandens baseiną. Jame atliekamų procedūrų teigiamas poveikis žmogaus sveikatai buvo moksliškai įrodytas.

en_GBEN